Dolny Śląsk – odkryj jego historię!

Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, położonej w południowo-zachodniej Polsce. Jest to region o niezwykle bogatej historii i malowniczym położeniu (Sudety). Występuje tam wiele gatunków zwierząt, których nie spotkamy w innych rejonach Polski m.in. żółw błotny. Na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej pałaców i zamków w całej w Polsce – głównie zamki książąt Piastowskich, stare rezydencje kupców itd. Na szczególną uwagę zasługuję atrakcje Dolnego Śląska, których jest naprawdę wiele. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Miłośnicy rekreacyjnego spędzenia czasu mogą cieszyć się górskimi wycieczkami po Sudetach. Ich ogromnym atutem jest fakt, że są dosyć słabo zagospodarowane, dzięki czemu możemy cieszyć się spokojem i ciszą, a dzikość świata skutecznie odizoluje nas od cywilizacji. Poleca się zwłaszcza Karkonosze i słynny szczyt – Śnieżkę (1602 m n.p.m.) ze względu na ich niesamowity i oryginalny wygląd. Ponadto zachwycić mogą Góry Stołowe, gdzie podziwiać możemy tzw. Błędne Skały. W Kletnie znajdziemy najpiękniejszą jaskinię w Polsce – Jaskinię Niedźwiedzia. Znajdują się tam niesamowite i fascynujące szaty naciekowe, które wręcz zapierają dech w piersiach. Jeśli będziemy w okolicy Wałbrzycha możemy skierować się na górę Ślęża, na której znajdziemy kamienną wieżę (wraz z punktem widokowym), która w pradawnych czasach słynęła podobno z pogańskich praktyk.

Najpopularniejszym miastem na Dolnym Śląsku jest oczywiście Wrocław. Wyjątkowe miejsce na wypoczynek zarówno z rodziną, jak i ze znajomymi. Aura miasta „wchłania” i uzależnia. Oprócz pięknego rynku i niebywałego nastroju, na szczególną uwagę zasługują kamienice. Spacer między nimi (zwłaszcza wieczorem przy zapalonych latarniach) jest czymś, co polecam każdemu. Na terenie Wrocławia znajduje się wiele atrakcji. Słynna jest wieża widokowa SkyTower, z której możemy podziwiać panoramę całego miasta. Cudowne jest też oceanarium i ZOO, uważane za najlepiej wyposażone w całej w Polsce. Ponadto jest całe mnóstwo muzeów i kościołów, które oddają niepowtarzalny klimat tego magicznego miejsca.

Jeśli ktoś jest fanem zwiedzenia zamków, to powinien udać się na Szlak Zamków Piastowskich. Polecam wyjątkowo zamek w Bolkowie (pochodzący z XIII wieku), który jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych średniowiecznych budowli obronnych w Polsce. Oprócz czarującej architektury, na zamku znajdziemy muzeum i ciągle aktywne Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, którzy sprawiają, że zamek „ożywa”. Turyści mogą spotkać tam prawdziwych rycerzy i damy dworu oraz poznać średniowieczną kulturę i rzemiosło. Ponadto, kilka razy do roku odbywają się tu turnieje rycerskie. Obok Bolkowa (zaledwie kilka kilometrów) mieszczą się ruiny warowni w Świnach. Jest to najstarszy, prywatny zamek w Polsce. Polecany w szczególności osobom, które lubią w spokoju kontemplować i wczuwać się w romantyczną i średniowieczną aurę zamczyska. Na uwagę zasługuję też Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Nietuzinkowa architektura i oryginalny styl pałacu przyciąga turystów każdego roku i nic dziwnego, gdyż jest to perła polskiej architektury!